“Emeklilik Yaşınız Değişiyor! İşte SSK 1995 Öncesi, 2008 Arası ve Sonrası İçin Yeni Yaş Günü Prim Hesaplama Tablosu”

Bu geniş kapsamlı emeklilik sistemi değişikliği, emeklilik sürecinde önemli bir dönüm noktası olarak görülüyor. Özellikle Bağ-Kur’lu vatandaşlar ve küçük esnaf, bu düzenlemeden önemli ölçüde faydalanacaklar. Daha düşük prim ödemeleri ve erken emeklilik imkanı, birçok kişinin yaşamında olumlu değişikliklere neden olacak.

Yeni düzenleme ile Bağ-Kur ve SSK primleri arasındaki fark ortadan kalkacak ve 9 bin gün olan prim ödeme şartı 7.200 güne düşürülecek. Bu önemli değişiklik, emeklilik için gereken prim gün sayısını azaltacak ve birçok vatandaş için daha erken emeklilik yolunu açacak.

Bağ-Kur’lular için prim günü şartının 9 binden 7200’e düşürülmesi, 1800 gün daha az prim ödeyerek, 5 yıl daha erken emekli olma imkanı sağlayacak.

Esnafların ve SGK’lı çalışanların emeklilik için gereken prim gün sayısının eşitlenmesi, esnafların da artık 9 bin gün yerine, 7200 günle emeklilik hakkı elde edebileceği anlamına geliyor.

2008’deki sosyal güvenlik reformu ile belirlenen emeklilik koşulları, Bağ-Kur’lular için daha ağır şartlar taşıyordu. Ancak yeni düzenleme ile bu fark ortadan kalkacak ve emeklilik için gereken prim gün sayısı ve yaş koşulları, Bağ-Kur’lular için de lehine değişecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x